Nip Pompa

Pompalar tek pistonludur. Bu nedenle bakımları çok kolaydır. Pompalar iki esas gurupta toplanır.

1) Vakumlu soğuk kafa

2) Gövde-Motor. Pompalar 10° meyilli olarak şaseye monte edilmişlerdir.

Bu sayede pompa içerisinde dip tarafta her zaman likit bulunur ve çalışırken (balk) kabarcık yapmadan pompa hemen devreye girer. Ayrıca pompanın soğuk kafa kısmı 10-3 vakum yapılmış bir gömlek ile kaplanmış olup, gazlaşma hiç miktarına indirilmiştir.

NİP likit pompalarının gövdeleri normalize edilmiş pik döküm olup,bütün talaşlı işlemler BORVERK’ de yapılmakta ve gerek motor kasnakları ve gerekse volantların balansları alınmış özel imalattır. Bu sebeple pompalar vibrasyonsuz çalışır, uzun ömürlü olup, arıza yapmazlar.

NİP likit pompalarında hiç gazlaşma olmamasından dolayı LİKİT gazlaştırılarak dışarı atmadan – yani pompa soğutma-problemi olmadan,firesiz tüp dolumu yapılır.Dik ve vakumsuz yatık pompalarda pompa soğuyana kadar likit gazlaşarak dışarı atıldığından ve her duruş ve kalkış başladığında aynı durum ortaya çıktığından likit sarfiyatı yaklaşık her duruş ve kalkış için 15 kg kadar tahmin edilmektedir.

Bu miktarın yıllık değer toplamı büyük miktarlara ulaşır.. Kısaca NİP likit pompaları şaltere basar basmaz, vakumlu olduklarından ve gazlaşmadan devreye girdiklerinden, hiç firesiz tüp dolumu yaparlar.

NİP likit pompaları üzerinde iki tip emniyet sistemi vardır.Birincisi ayarlanabilir BASINÇ ŞALTERİ istenilen basınca güre ayarlanır,basınca ulaşıldığında otomatik olarak durur.İkincisi EMNİYET SİGORTASI,Basınç şalterinden herhangi bir sebeple durmadığında devreye girer ve fazla basıncı dışarıya atar.